čtvrtek 27. června 2013

Proč jsem si nekoupil Lumii

Úvod

     Náhle jsem získal možnost si koupit telefon za cenu okolo 6 000Kč a když jsem prohledával web, jaké jsou možnosti, tak mne nejvíce zaujal telefon Nokia Lumia 820, který se prodává za krásnou cenu mezi 6-7 tisíci. Zahájil jsem rozhodovací proces, zda přejít ze svého současného telefonu s OS Android na telefon s Windows Phone 8(dále jen WP8), který skončil tím, že jsem si nakonec Nokii nepořídil.
     Rád bych předem napsal, že nejsem žádný Nokia nebo WP8 hater. Do rozhodování jsem vstoupil s čistou hlavou. Napíši sem důvody, proč jsem se rozhodl si telefon nepořídit. Někomu to může pomoct v jeho rozhodování tím, když uzná mé důvody jako opodstatnělé a také si takový telefon nepořídí. Někdo jiný si může zase říct, že mé důvody jsou malicherné a vlastně jsem na WP8 žádné velké chyby nenašel.


Proč Lumia 820 a WP8

     Jak už jsem psal, naskytla se mi možnost pořídit si telefon za určitou cenu. Mohl to být buď průměrný telefon s Androidem, který by mi nepřinesl tolik nového a nebo Nokia Lumia 820, což je na poli WP8 telefonů relativně high-end se systémem, se kterým nemám žádné zkušenosti. A protože rád poznávám nové věci(navíc se mi líbily barevné verze Lumie), rozhodl jsem se pořídit si Lumii, nebo zatím nic.


Kladné body

     Když jsem začal pátrat po zkušenostech lidí s WP8, tak jsem zjistil, že téměř každý člověk je s ním spokojený. Lidé si chválí rychlost, jednoduchost a přehlednost celého systému. Mě osobně se moc líbí design, od dlaždic po všechna menu a hlavně to, že víceméně všechny aplikace vypadají stejně a dobře se ovládají. Navštívil jsem Datart na Zličíně, kde Lumii mají vystavenou(ofic. obchod na Floře už není a v jiných obchodech Nokia nejsou vystaveny funkční telefony) a s telefonem jsem si pár minut hrál. Myslím si, že bych si na ergonomii celého systému snadno zvykl. Ovládání je velice příjemné.
     Další věcí, která je u WP8 příjemná, je vidina budoucích updatů, kdy Microsoft slíbil aktualizaci všech WP8 na další WP blue(?). I když sliby se bohužel vždy neplní, tak tady věřím tomu, že si Microsoft a ani Nokia už nemohou dovolit zaváhat, protože potřebují každého zákazníka. Nevěřím tomu, že by se mohlo stát to, co se stalo u Sony, že aktualizace mé Xperie Mini přinesla pár zlepšení, ale spoustu opravdu vážných bugů, které už nebyly nikdy opraveny.
    Od Nokie dále očekávám kvalitní hudební výstup, kvalitní displej(clearblack je fakt super), kvalitní aplikace(navigace, rozšířená realita, atd.), kvalitní příjem signálu a to 3G i GPS(nikdy mě nenapadlo řešit kvalitu GPS, ale LG Optimus L9 mi ukázal, že i to může být problém), což jsou pro mě všechno důležité věci.


Bylo by třeba měnit zvyky

     Pak jsem objevil skupinu věcí, na které bych si musel zvykat, ale věřím, že bych si zvykl a nakonec bych za ně mohl být i rád, jako jsou i ostatní uživatelé WP8. Tyto věci jsem v konečné fázi rozhodnutí nepočítal do bodů "proti".
     Například chybějící správce souborů. Je to věc, která mi v telefonu připadá, jako naprostý základ. Na Symbianu i Androidu jsem si vždy ihned přesouval hudební soubory ze složek bluetooth do hudba, obrázky třídil do složek obrázky kontaktů, stažené obrázky, fotky ze současného telefonu, fotky ze starého telefonu atd. Na druhou stranu si říkám, že WP8 by na kartě určitě sám bordel nedělal, a že přehrávači je stejně jedno, jestli je písnička ve šložce bluetooth nebo hudba, stejně tak u office je jedno, ve kterých složkách se dokumenty nacházejí. Absence správce souborů by mi tak nakonec ušetřila čas a zjednodušila práci s telefonem.
     V čem vede Android nad WP8 je počet aplikací. Je ale tohle výhoda? Ano i ne. Když projíždím Google Play, tak si připadám, jako bezdomovec přehrabující se v odpadcích. Poměr aplikací, které pouze přejdu a které alespoň rozkliknu je tak 1000/1. Vzhledem k rozšíření telefonů s Androidem se vývoj aplikací jeví, jako dobrá možnost si vydělat. Aplikaci proto zkusí udělat každý ňouma a Play je zanesen neskutečnými blbostmi. Na druhou stranu je výhoda Androidu v tom, že když mě překvapí nějaká situace(potřebuji otevřít nestandartní soubor, něco převést na něco jiného, komprimovat, atd.), tak téměř vždy najdu na Play aplikaci, která splní to, co potřebuji. U WP8 bych v takových situacích musel počkat "domů na počítač". Ale to, že bych něco takového potřeboval se mi stává tak 1x ročně. Koukal jsem na WPstore a našel jsem všechny aplikace, které používám a nebo jejich povedené alternativy. Problém by to mohl být u lidí, kteří rádi hrají na mobilu hry, protože ne každá hra se na WP8 dostane. Ovšem máte zase jistotu, že vám hry dobře půjdou.


Někomu vadí, mně ne

     Lidé na internetu si často stěžují na nemožnost nastavení vlastního vyzvánění pro SMS, email nebo budík. To je věc, kterou nedělám, ani když k tomu možnost mám. Další věcí ohledně zvonění, na kterou si lidé stěžují, je jednotná hlasitost pro vyzvánění, hudbu a zvuky aplikací. Tohle by mi vadilo pouze v případě, že zapnutá hudba ve sluchátkách by znamenala zapnuté zvonění, ale zvonění si prý dá vypínat nezávisle na hlasitosti aplikací. Jde pouze o hlasitost u zapnutého vyzvánění, což by znamenalo že bych ji musel snížit při poslechu hudby a pak zase zvýšit, až bych hudbu vypnul. To by mi osobně nevadilo.


Zbytečné chyby

      Co mi ale vadí jsou zbytečnosti, kterými je systém omezen. Např. multitasking. Nechápu, proč je omezen na 7 běžících aplikací, ze kterých nemůžete žádnou uzavřít, aby se sama neuzavřela nějaká, kterou jste použili dříve. Telefon má mnohem větší výpočetní výkon, než má bývalá Nokia 5730, která v pohodě udržela naživu 20 aplikací a jen trochu se u toho zadýchala. Navíc multitasking na Symbianu byl mnohem náročnější, než je dnes na Androidu i WP8. Nevím, proč by MS nemohl nechat na uživateli, jak naloží s výkonem telefonu.
     Stejně tak by mi vadilo, že v prohlížeči je omezen počet otevřených oken. Nejsem člověk, který má na PC v prohlížeči otevřeno 50 oken a všechny potřebuje, ale občas mám i na telefonu otevřeno třeba 10 stránek na jednou a naštvalo by mě, kdybych narazil na nějaký limit.
     Jako další zbytečnost mi připadá natvrdo nastavený BING na tlačítku lupa. V naší zemi je prostě lepší vyhledávač Google. A i kdyby šel nastavit pro vyhledávání Google(jako že jde, ale je to neoficiální a má to své nevýhody), myslím si že by se dalo najít i užitečnější tlačítko než to, které spouští vyhledávač. Např. ve starších WP měla lupa lepší funkce(vyhledávání v aplikacích, atd).


Co nemohu přehlížet?

      Kdybych teď už psal závěr článku, tak by jeho název nejspíše byl: "Proč jsem koupil Lumii", ale bohužel jsem objevil ještě 2 chyby, které jsou pro mě natolik závažné, že jsem se rozhodl si telefon nepořídit.
     První bude možná mnohým připadat jako zbytečnost, ale já se přes to prostě přenést nemohu. Týká se to navigace, kterou jsem považoval po zkušenostech se Symbianem za dokonalou a nenapadlo mě v ní hledat chyby. Jenže u Nokia Drive pro WP8 jsem jednu podstatnou chybu našel. Nejde vytvořit trasa přes průjezdné body. Prostě zadáte cíl cesty a navigace vybere trasu, jakou sama uzná za vhodné. Můžete si vybrat, zda chcete dálnice, polní cesty, atd. Můžete si zvolit trasu nejkratší, nejrychlejší a ekonomickou. Ale pokud vám žádná z nich nevyhovuje(např. víte o uzavírce, nebo máte doporučení jet jinudy), máte smůlu. Jasně existují jiné navigační softwary, ale ty zvedají cenu telefonu a navíc navigace od Nokie pro mě byla původně velkým lákadlem a to teď přestala. Nechápu, proč se trasa lépe tvořila na několik let starém telefonu(klidně i lowendu, jako byla Nokia 5230) a na novém highendu je to najednou horší.
     Druhá chyba se týká internetového prohlížeče, což je u mně rozhodně nejpoužívanější aplikace. Na WP8 totiž internetový prohlížeč neumí po přiblížení zarovnat text na displej mobilního telefonu. Takže pokud si člověk potřebuje číst něco, co se při dostatečném přiblížení na displej mobilu nevejde, tak musí přejíždět zleva doprava a zase zpátky, aby si mohl přečíst celé řádky. Samozřejmě u mobilních webů k tomuto nedochází a v režimu landscape se i většina normálních stránek na diplej vejde. Ale ne vždy je pohodlné telefon používat v režimu landscape. Některé mé oblíbené weby je potřeba zarovnávat a při jejich čtení bych měl na WP8 problém, což je neakceptovatelné.
     Až jednou budou odstraněny tyto 2 problémy, třeba jiným prohlížečem a aktualizací aplikace Nokia Drive +, tak možná WP8 v podání Nokie zkusím. Ostatní výrobci telefonů s WP8 pro mne vedle Nokie šanci nemají.


Závěr

     Windows Phone od svého začátku ušel už velice dlouhou cestu. Do budoucna určitě budu otevřen vyzkoušení tohoto OS. Bohužel zatím má, alespoň pro mě, zásadní nedostatky, což mě celkem mrzí, protože jinak na mě systém působí velice moderně a lákalo by mě si ho vyzkoušet. Možná že bych se přes ty nedostatky mohl i přenést, ale otázka je, proč bych to měl dělat, když nemusím. Tenhle článek určitě népíšu kvůli tomu, abych někoho odradil, myslím si, že si z něj někdo může odnést i to pozitivní a nějaký telefon s WP8 si zakoupí. Pouze jsem chtěl případným váhajícím lidem ušetřit hodiny strávené pročítáním různých fór, recenzí, sledování videí, a tak dále. 

     Pokud tu někdo najdete chybné informace, budu rád, když mě slušně upozorníte a pokusím se chybu napravit.

Žádné komentáře:

Okomentovat