sobota 15. února 2014

Máš rád vlaky? Smůla. Aneb Train Simulator 20xx

Úvod

Okolo Vánoc jsem si na Steamu koupil hru Train Simulator 2014(dále jen TS). Na hru jsem se docela těšil. Dřív jsem hodně hrával MSTS s českými přídavky, ale s tím jsem přestal, kvůli neustálému sekání, přestávání načítání nových objektů, atd. Train Simulator 2014 samozřejmě nabízí mnohem lepší grafiku, paradoxně solidní běh na mém PC, opět mnohem lepší, než u MSTS a to jsou bohužel asi všechny plusy, které jsem u hry našel. Kuju s komunitou okolo vlakových simulátorů pěkně vytírá podlahu. A bohužel není moc možností si "vlaky" zahrát jinak.


Čeho si všimne každý? Cena!

    Všeobecně známá je přemrštěná cena přídavků do hry. Pro ty, kteří ji neznají, bez slev to dohromady dělá cca 2500 EUR. Při vánočních slevách na Steamu byla cena všech přídavků asi 1200 EUR. Vypadá to příšerně, ale bohužel cena není to, co by mi na hře nejvíce vadilo. Abych to upřesnil cena každé tratě je 30 EUR, cena každého DLC vlaku je 14 EUR. Pak jsou zde ještě různé výhodné balíčky, které kombinují např. určité tratě s vlaky, které se na ně hodí. Považuji za vhodné zmínit, že jsou balíčky, kde za 30EUR dostanete 2 tratě a 3 vlaky k tomu. Takže tratě v takových balíčcích se vůbec nevyplatí kupovat samotné. Ovšem o těchto balíčcích se ještě zmíním v článku. A málem bych zapomněl na cenu samotné hry, která je rovněž 30EUR(já ji měl asi za 7). Hra obsahuje 3 tratě a já měl Steam edition, kde je ještě navíc rozšíření jedné tratě(asi 7 mil) + 2 vlaky navíc.


Téměř všechno špatně

1)scénáře
    Bohužel hned při prvním zkoušení hry jsem byl dost zklamaný. Když to vezmu z pohledu člověka, který koupí hru a chce ji prostě hrát, tak ten má tady smůlu. Hra obsahuje 3 tratě a pro každou je tady žalostně málo scénářů. Navíc všechny scénáře jsou si hodně podobné. Třeba na trati London-Faversham jsou všechny scénáře ve směru London-Faversham a vůbec né obráceně. Na trati Hamburg Hannover je tohle dosti podobné. A u trati Donner Pass se musím přiznat, že ani nevím, protože mě americké horské průsmyky nebaví, takže tuto trať nemám projetou. Nebudu ji tedy ani nijak hodnotit. Co bych si představoval já? Minimálně jeden scénář, kde projedu celou trať v jednom směru a jeden, kde ji projedu v druhém. Nejlépe ještě scénáře, kde trať projedu tam a zpátky. Ani tohle bohužel ve hře není. Kuju nejspíše spoléhá na komunitu(Steam workshop), která zde bohužel není tolik plodná, jako u MSTS. Navíc na workshopu člověk naráží na problémy s tím, že scénáře jsou třeba určené pro vlaky, které nemáte. Myslím si, že v ceně 30EUR za trať by měly být i scénáře, které vás u hry dlouho udrží. Samozřejmě scénáře si každý může vytvořit sám, ale jak jsem psal, kdo chce pouze hrát, má smůlu.
   
2)chyby v tratích
    Další věcí, která je hodně špatná, jsou chyby v tratích, které znemožní hrát hru jako simulátor. Prakticky to znamená to, že hru musíte hrát s trackmonitorem(ten ukazuje změny rychlostí na trati před vámi a součastnou maximální rychlost) protože na tratích (na London-Faversham hodně, na Hamburg Hannover méně, ale také) chybí rychlostníky, nebo jejich předzvěsti. To znamená, že si to kalíte 75mph(což v tom úseku také vyčtete pouze z trackmonitoru, rychlostník chybí) a najednou vidíte rychlostník, kolem kterého už musíte jet 30mph. To samozřejmě ubrzdit nejde. Před takovým snížením rychlosti musí být signál, který vás na to upozorní. V opačném případě jedete 20mph i když už jste dávno v úseku, kde můžete jet 35, což je o 75% víc. Smutné je, že si na to na internetu nikdo nestěžuje, takže je jasné, že většina hráčů kouká na trackmonitor a nevšímá si signálů u trati. Nejhorší je, že ty chybějící rychlostníky by společnost mohla jednoduše opravit. Jenže tak se neděje. Místo toho si na jejich stránkách můžete pomalu každý 2. týden přečíst o nové trati, kterou si můžete koupit. Bohužel je spousta tratí jen napůl odvedená práce a v takovém stavu to už zůstává.

3)chyby u vlaků
    Stejně odfláklé jsou i některé lokomotivy, či celé soupravy. Například kontejnerové vozy Sggmrss nevydávají žádné zvuky. Takže jede dlouhý kontejnerový vlak a jakmile projete řvoucí lokomotiva, tak už je ticho. Naopak zvuk stěračů lokomotiv BR101 je tak nahlas, že je slyšet i v prvních dvou vozech soupravy. Do interiéru soupravy ICE2 prší(stejně jako prší pod většinu mostů na tratích), žádné německé vagony nesvítí červenými světly(skvělé při hraní nočních aktivit), atd. Dalším problémem pro noční scénáře je osvětlení lokomotiv. U většiny lokomotiv nelze aktivovat "dálková světla", takže vidíte jen těsně před sebe. 


4)jen části tratí
    Převedeme si následující problém na naši republiku. Představme si, že je ve hře trať Praha-Pardubice. Většina vlaků Pardubice projíždí, málokterý tam končí. Takže když ve hře řídíte imaginární rychlík, tak prostě nemůžete jet jeho celou trasu. To by se dalo pochopit. S tratí je asi dost práce, tak je jasné, že nebude nekonečná. Ale proč vývojáři vydají trať Praha-Pardubice a pak třeba Plzeň-Cheb? Proč neudělají třeba Pardubice-Brno a není možnost jet Praha-Brno v celé délce? Dohromady je už v obchodě tolik km tratí, které jsou ale bohužel "rozházené", takže není možno je spojit a projíždět delší úseky v kuse.

5)hodně málo vlaků
    Pro MSTS jsem kdysi tvořil 4 hodiny dlouhý scénář. Byla to jízda rychlíku z Prahy do Brna. Úžasné na tom bylo, že jsem měl k dispozici tolik modelů lokomotiv a vozů, že všude bylo to, co tam mělo být. Tuhle stála Regionova, jinde jsem potkal Elephant nebo třeba EC Hungaria. V TS máte třeba na trati Hamburg Hannover k dispozici 3 vozidla. Rychlé ICE2, jednu elektrickou lokomotivu(ve 3 barvách) a jednu dieselovou. U Hamburgu nejsou žádné příměstské jednotky a u Hannoveru také ne. Nákladní vlaky tahají lokomotivy, které je v reálu netahají. Proč to tak je? Protože si je můžete dokoupit. Takže si koupíte trať, ale ta je téměř prázdná. Pro naplnění musíte platit další peníze a vůbec ne málo. S každým dokoupeným vlakem dostanete cca 2 aktivity, takže pokud chcete pouze hrát, tak za 14 éček dostanete se štěstím 90 minut hry. Navíc pokud si neuděláte vlastní scénáře, tak při jízdě se soupravou ICE2 nebudete potkávat příměstské Metropoly, které jste si dokoupili.

6)balíčky špatně naplněné
    Rád bych se zastavil u výhodných balíčků. Jsou namíchány tak, aby vás to donutilo si k nim dokoupit další obsah. Např. německý balíček za 30EUR, který obsahuje trať Mnichov Augsburg, trať Kolín-Dusseldorf, ICE2, ICE3, Metropol, a jednu lokomotivu pro nákladní vlaky. Proč je v balíčku vlak Metropol, který jezdí u Hamburgu, když tam není trať s Hamburgem? Naopak pro Mnichov Augsburg by se hodila jednotka 423, která v balíčku není a bez ní si neprojedete městskou trať v Mnichově, která je součástí tratě. To už máme důvod si k balíčku dokoupit jednu další trať a jednu soupravu, abychom ho plně využili. A jistě se najdou další.

7)spousta jiných problémů a shrnutí špatného
    Chyb je ve hře mnohem víc. Zde jsem vypsal to, co mi vadí nejvíc. Shrnul bych to tak, že za spoustu peněz dostanete žalostně málo času, který ve hře strávíte. Nejhorší je, že si ani plně neužijete tratě, které neprojedete alespoň v obou směrech a pokud nedokoupíte další soupravy, tak si části těch tratí neprojedete vůbec. Dále není možné hrát hru jen podle návěstí u tratí, protože jich tam hromada není, nebo jsou špatně. Společnost místo oprav stávajících tratí raději chrlí tratě nové.


Fanoušek zapláče

    Jako fanda železnice, který by si rád zahrál nějaký fajn vlakový simulátor, mám celkem smůlu, že zrovna takového simulátoru se zhostila společnost, která se místo kvality zaměřila na kvantitu a snaží se z komunity vytřískat, co nejvíc peněz. Jejich nedodělky odmítám dál kupovat, tak má sbírka tratí a souprav zůstane velmi chudá. Nikomu v žádném případě nemohu doporučit si Train Simulator 2014 pořídit. Nechci si ani představit, že bych za základní hru zaplatil její plnou cenu, protože ta hra za to prostě nestojí. Na hře jsem kromě grafiky nenašel absolutně nic dobrého. Staré MSTS je pořád mnohem dál a je to mnohem lepší simulátor. 

Žádné komentáře:

Okomentovat